Skip to content

Odkryj magię
polskiego kina w EC1!

120

lat historii kina

1 500 m2

powierzchni wystawienniczej

3

sale kinowe

5

pracowni edukacyjnych

Dołącz do listy subskrybentów i kup bilet z rabatem 30%

Do otwarcia wystawy zostało:

00
Dni
00
Godzin
00
Minut
00
Sekund

KINO POLONIA otwiera się w Łodzi filmowej.

To największa wystawa o polskiej kinematografii!

Ponad tysiąc filmów w jednym w miejscu i czasie… Największa wystawa o polskim kinie zostanie otwarta w połowie października 2023 roku w Narodowym Centrum Kultury Filmowej w Łodzi (NCKF). W „Kinie Polonia” każdy trafi na ulubiony tytuł, bohatera, aktora. Spotka go w filmie, kadrze, projekcji, plakacie, a czasami tylko w dokumencie… Będzie można zobaczyć pierwszy polski film fabularny i jak Polacy budowali potęgę Hollywood. Czy marszałek Piłsudski lubił wesołe filmy, a Cybulski zawsze grał w ciemnych okularach. „Kino Polonia” odpowie też czy Miś Uszatek zawsze miał oklapnięte uszko?

Ta wystawa jest zapierającą dech w piersiach opowieścią o ponad 120-letniej polskiej kinematografii – od jej prapoczątków po dzień dzisiejszy. Od Kazimierza Prószyńskiego, który skonstruował jedno z pierwszych urządzeń do rejestracji ruchomych obrazów, przez Aleksandra Hertza, który stworzył podwaliny przemysłu filmowego, przez lata 30. XX wieku, wojnę i socrealizm, po Polską Szkołę Filmową i Kino Moralnego Niepokoju, po Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Kieślowskiego i Pawła Pawlikowskiego, których dzieła rozsławiły polską kulturę na świecie.

W podroży po rodzimym kinie widzom towarzyszyć będą legendarni reżyserzy, producenci i scenarzyści. Bohaterami wystawy są ci, którzy kino wynaleźli i z każdym kolejnym odkryciem rozwijali, oraz ci, którzy kinem zarządzali – prowadząc wielkie wytwórnie filmowe lub wiejskie kina w domach kultury. Ekspozycja NCKF-u oddaje głos scenografom i montażystkom, krytykom i historykom filmu, archiwistom i prelegentom klubów filmowych. Nie brakuje na niej artystów, dla których film był jedynie materią awangardowych eksperymentów, a także filmowców amatorów, którzy za ostatnie grosze realizowali tysiące dzieł z potrzeby serca i miłości do kina. „Kino Polonia” opowiada o filmach i zjawiskach, które już na zawsze pozostaną częścią naszej kultury: o „Dybuku”, „Eroice”, „Faraonie” i „Dekalogu”, o słynnym na całym świecie kinie jidysz i nagradzanej na festiwalach Polskiej Szkole Filmowej, o imponującym dorobku twórców filmu animowanego i rozkwitających obecnie serialach platform VOD.

W połowie października NCKF otworzy „Kino Polonia” i drugą ze stałych wystaw „Materię kina”, która będzie opowiadać o filmie przez proces jego powstawania – od inspiracji i scenariusza, przez wybór ekipy filmowej i obsadę aktorską, po premierę i udział w festiwalach. Unikatowość tej ekspozycji polega na tym, że jednym ze sposobów jej zwiedzania będzie wejście do gry w produkcję filmu.

Obie wystawy są ściśle powiązane z edukacją filmową. Przygotowywane są studia: efektów specjalnych, telewizyjne, dźwięku, animacji poklatkowej i postprodukcji. Będą z nich korzystać dzieci i młodzież, rodziny i grupy znajomych, amatorzy i profesjonaliści.

Jeszcze w tym roku mają być otwarte trzy kinowe sale (jedna na ok. 170 miejsc i dwie po 49 foteli). Wszystkie zostały wyposażone w wysokiej jakości sprzęt projekcyjny i dźwiękowy, a największa – w projektory 35 mm. W salach kinowych, oprócz pokazów repertuarowych, odbywać się będą premiery filmowe, pokazy specjalne, projekcje festiwalowe, przeglądy i akademie (zarówno kina światowego, jak i w powiązaniu z wystawą Kino Polonia – filmu polskiego).

Ekspozycję, która nawiązuje do audiowizualnej tożsamości Łodzi (dziedzictwa Szkoły Filmowej, Wytwórni Filmów Fabularnych, Muzeum Kinematografii), ulokowano w siedzibie Narodowego Centrum Kultury Filmowej przy ul. Targowej 1/3 w Łodzi. NCKF jest wyspecjalizowanym oddziałem „EC1 Łódź – Miasto Kultury”, jednej z najważniejszych instytucji Łodzi. Obok NCKF-u znajdują się tu: Centrum Nauki i Techniki, a także Strefa dla Dzieci zwana „Ulicą Żywiołów” i Planetarium) oraz Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej (gdzie upowszechniane jest dziedzictwo polskiego komiksu i gier wideo).

Adres

Targowa 1/3
90-022 Łódź

Kontakt

+48 42 600 61 00
+48 668 392 452

Social media

Projekt „Narodowe Centrum Kultury Filmowej – rozwój funkcji i usług oferowanych przez EC1 Łódź – Miasta Kultury w Łodzi” uzyskał pozytywną ocenę Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i tym samym zapewnił sobie dofinansowanie w wysokości 25 832 368,44 zł. Środki pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwój Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Copyright © 2023 EC1

Projekt i wykonanie: White Tiger

Projekt „Narodowe Centrum Kultury Filmowej - rozwój funkcji i usług oferowanych przez „EC1 Łódź - Miasto Kultury" w Łodzi,
dofinansowano ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.